Świąteczna niespodzianka dla fanów Jano i Wito

20 listopada do księgarń trafiła piąta kartonowa książeczka z bestsellerowej już serii Wioli Wołoszyn. To wyczekiwany, świąteczny “must have” wielbicieli zabawnych przygód tytułowych braci Jana I Wita, którzy skradli serca tysiącom polskich dzieci i rodziców.

Pachnąca książka

Autorka i wydawnictwo Mamania przygotowali wyjątkową niespodziankę dla małych czytelników. Nie bez powodu najnowszy tytuł serii brzmi Jano i Wito. Zapach świąt (https://www.taniaksiazka.pl/jano-i-wito-zapach-swiat-ksiazka-z-pachnacymi-elementami-wiola-woloszyn-p-1313257.html). Tak jak w poprzednich częściach odnajdziemy tutaj elementy sensoryczne, ale tym razem zapachowe. To miły dodatek, który wyróżnia ją na długiej liście świątecznych książek dla dzieci i przyciągnie nie tylko stałych wielbicieli.

Ale gdzie jest choinka?

Wiola Wołoszyn, a dla wielu znana jako blogerka Matka Wariatka, z wykształcenia jest logopedą. Jej książki są przede wszystkim pomocnym materiałem podczas wczesnego wspierania rozwoju mowy. Zawierają wyrazy dźwiękonaśladowcze będące podstawą do rozpoczęcia przygody z mówieniem, krótkie zdania i proste słowa znane z codziennych sytuacji. Wyróżnia je specyficzna, powtarzalna i rytmiczna formuła tekstu, którą uwielbiają, z łatwością zapamiętują i chętnie powtarzają dzieci, wykonując dzięki temu ćwiczenia językowe w zabawie. W każdej części czytelnik wraz z tytułowymi Janem i Witem poszukuje jednego przedmiotu, napotykając na kolejnych stronach nową przygodę. Tym razem w domowym, świątecznym rozgardiaszu poszukamy bożonarodzeniowej choinki.

W serii Jano i Wito dopełnieniem cudownego dzieła są niewątpliwie ilustracje Przemka Liputa, znanego dzieciom grafika i ilustratora. Również w świątecznej przygodzie towarzyszą nam jego obrazki, a wiemy przecież, że obrazki to to, co dzieci w książkach lubią najbardziej i na co czekają z niecierpliwością. Jego niebanalny, przyjazny styl wytwarza uczucie zagadkowości i tajemniczości, a jednocześnie jego prostota, ciepłe barwy i przyjazne kształty pozwalają dziecku skupić się na tym co ważne. Grafika jest dostosowana do rozwoju wzroku małego dziecka, nie rozprasza, nie dostarcza niepotrzebnych nadmiernych bodźców, prowokuje do opowiadania, rozmowy na temat ukazanych sytuacji.Żartobliwa, pełna świątecznego klimatu książka wywoła uśmiech u każdego dziecka, które znajdzie ją pod choinką, a rodzicom przywoła wspomnienia i zapachy z dzieciństwa. Biorąc pod uwagę w jakim tempie rozeszły się poprzednie tytuły, nie pozostaje nic innego jak spieszyć czym prędzej do księgarni.
Przypomnijmy, że w serii ukazały się również:

  • Jano i Wito w mieście
  • Jano i Wito w domu
  • Jano i Wito w lesie
  • Jano i Wito w trawie
Christmas obraz autorstwa freepik - www.freepik.com